Odvodová úľava na ZP 2015

Autor príspevku: Marta Weberová

Odvodová odpočítateľná položka od roku 2015

 

 

Vláda predstavila nastavenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné odvody.

 

Nárok na OOP majú mať tí ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne. Ľudia s vyššími príjmami budú zdaňovaní rovnako ako doteraz.

 

Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne odvody.

 

Paragrafové znenie OOP dala vláda už do pripomienkového konania. Ako uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP), toto opatrenie sa má dotknúť viac ako pol milióna zamestnancov pri odhadovaných fiškálnych nákladoch vo výške 146 miliónov eur.

 

OOP = 380,00€/mesačne alebo 4 560,00 €/ročne

 

Ako vyplýva z návrhu, OOP bude vo výške 380 eur mesačne, respektíve 4 560 eur ročne. S rastom príjmu o jedno euro klesne suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Napríklad človek, ktorého mzda bude vo výške 450 eur mesačne zaplatí na zdravotných odvodoch 8,40 eura, namiesto súčasných 18 eur.

 

Odvody klesnú aj zamestnávateľovi!

 

Ten totiž namiesto súčasných 45 eur, po zavedení OOP zaplatí za zamestnanca 21 eur.

Na určenie výšky OOP sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Mesačné uplatňovanie tejto úľavy má byť možné len pre zamestnancov bez súbehu príjmov.

 

Odvodová odpočítateľná položka sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a podľa návrhu nebude môcť prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru.

 

V budúcom roku po zvýšení minimálnej mzdy na 380 eur mesačne a zavedení odpočítateľnej položky by tak mal čistý zárobok na Slovensku vzrásť o 32 eur.

 

Doplnené 21.11.2014: hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/vyse-pol-miliona-slovakov-zarobi-od-noveho-roka-viac-636524

 

.